.

.

رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، گفت: آماده اجرای این طرح در سراسر کشور در صورت تایید کارفرما هستیم.                                                      
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه، محمدصادق بیجندی  با اشاره به گذشت یک سال از اجرای پایلوت طرح نوین اشتغال خانگی در کشور، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی این طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری در این طرح حضور دارد.                           
وی از اجرای پایلوت این طرح در 9 استان کشور خبر داد و افزود: بر مبنای هدف گذاری اولیه باید 20 هزار شغل خانگی در این 9 استان ایجاد می شد که خوشبختانه آمار به دست آمده نشان می دهد بیش از این میزان شغل محقق شده است.
این مسئول تاکید کرد: همه استان‌ها به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و عملکرد موفقی در اجرای این طرح داشته اند، اما در این بین می توان گفت استانهای کرمانشاه و خراسان رضوی با عملکرد بسیار مطلوب در رتبه های برتر اجرای این طرح قرار دارند.
بیجندی گفت: در این طرح هدف این نیست که تنها شغلی ایجاد شود و مهم‌تر از این مسئله برای ما پایداری اشتغال است که در حال حاضر با بررسی صورت گرفته 60 درصد از مشاغل ایجاد شده در این طرح پایدار بوده‌ و امیدواریم پایدار باقی بماند.
این مسئول از آمادگی کامل جهاد دانشگاهی برای اجرای این طرح در سراسر کشور خبر داد و افزود: سیاست گذار اصلی طرح وزارت تعاون است و هر زمان که اعلام کنند جهاد دانشگاهی آمادگی دارد این طرح را در سراسر کشور اجرایی کند.
بیجندی تصریح کرد: با تجربه به دست آمده از اجرای این طرح در سطح کشور به راحتی می توان سالانه بیش از 120 هزار شغل خانگی پایدار ایجاد کرد و این هدف دور از دسترس نیست.
بیجندی در ادامه به موانع و مشکلات موجود بر سر اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: مشکل بزرگی که در این زمینه وجود دارد نوع نگاه متقاضیان کار و مسئولان دستگاه های اجرایی به بحث ایجاد شغل است.
وی افزود: متاسفانه متقاضیان فکر می کنند تسهیلات دریافت کنند صاحب شغل می شوند و دستگاه های اجرایی نیز فکر می کنند به هر میزان که تسهیلات پرداخت کنند ایجاد اشتغال کرده اند، درحالیکه تسهیلات به تنهایی نمیتواند اشتغال آفرین باشد.
بیجندی با بیان اینکه در روند اجرای پایلوت این طرح تاکنون یک ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت نشده است، گفت: الگوی مورد استفاده در این طرح بگونه ای است که ابتدا نیاز بازار شناسایی و این نیازها به متقاضیان کار خانگی منتقل شده و با تولید محصول مورد نیاز بازار، بلافاصله کار فروش آن نیز صورت گرفته است. به عبارتی کار ما در این طرح برقراری اتصال میان تولیدکنندگان و متقاضیان اشتغال با بازار است.
60 درصد دانش آموختگان دانشگاه‌ها بیکار هستند/ روند کاهشی داوطلبان ارشد و دکتری
این مسئول در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار و اطلاعات منتشره 60 درصد جامعه دانش آموختگان دانشگاه ها بیکار هستند، گفت: از 40 درصد مابقی نیز 10 درصد در حرفه ای غیراز رشته مرتبط خود فعالیت دارند.
به گفته این مسئول بیشترین آمار بیکاری میان دانش آموختگان مربوط به رشته های کشاورزی، علوم انسانی و محیط زیست و علوم پایه است که همگی از پتانسیل ها و ظرفیت های بیشماری در حوزه اشتغال برخوردار هستند.
وی افزود: این امر به سیستم اشتباه هدایت تحصیلی در مدارس برمی گردد که به درستی دانش آموزان را برای انتخاب یک رشته مناسب هدایت نمی کنند.
بیجندی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر دانش آموزان بیشتر به سمت رشته علوم تجربی هدایت می شوند و این درحالی است که تعداد صندلی های دانشگاه در رشته های گروه تجربی نسبت به داوطلبین آن یک به پنج است و باید این روند اصلاح شود.
وی همچنین بر ضرورت بازنگری در سرفصل دروس دانشگاه ها با هدف تغییر از شیوه تئوری محور به مهارت محوری تاکید کرد.
بیجندی با بیان اینکه حذف یا ابقای رشته های دانشگاهی را سیستم عرضه و تقاضا مشخص می کند، گفت: به مرور رشته هایی که بازار کاری نداشته و متقاضی نداشته باشند خودبخود حذف می شوند، همچنین درصد تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز بازار مشخص می کند که با توجه به وضعیت بازار در حال حاضر تعداد داوطلبین دکتری امسال بیش از 30 هزار نفر و تعداد داوطلبان کنکور ارشد بیش از 100 هزار نفر کاهش داشته است.
وی با اشاره به تحصیل 120 هزار نفر در رشته های دکتری در سراسر کشور گفت: باید از خود پرسید که مگر کشور به چه تعداد دکتر نیاز دارد، البته به نظر می رسد به تدریج صدای بازار در دانشگاه ها شنیده می شود و داوطلبین این مقطع نیز در حال کاهش است.
وی افزود: باید مردم به این آگاهی و دانش و بینش برسند که اشتغال فقط با تحصیل در رشته های مطرح یا مقاطع بالاتر به دست نمی آید و افراد می توانند در رشته های مختلف و با داشتن مهارت های گوناگون ایجاد اشتغال کنند.

خوانده شده 186 آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 13:35

پنل واحد من

اطلاعیه و فراخوان ها

  • ثبت نام کارگاه توسعه کسب و کار-ویژه شهرستان دالاهو
  • نمایشگاه دائمی سوریه
  • ثبت نام در کارگاه آشنایی با قوانین و مقررات پارک های علم و فناوری
  • فراخوان طرح ها و ایده های نوآورانه برای ارتقاء کیفی آب آشامیدنی
  • بسته همکاری نوآوری و شکوفایی با پارک های علم و فناوری

دستاوردها و افتخارات پارک

دستاوردها و افتخارات پارک