.

.

* اطلاعات عمومی شهرستان سنقر و کلیایی :

شهر سنقر یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه می باشد. شهر سنقر در 47 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 47 دقیقه عرض شمالی و در ارتفاع 1700متری از سطح دریا، در حاشیه غربی دشت سنقر قرار گرفته و از نظر تقسیمات کشوری استان کرمانشاه می باشد. شهر سنقر با مساحت حدود 2243 کیلومتر از شمال به شهرستان قروه، از شرق به شهرستان اسدآباد در استان همدان، از جنوب به شهرستان صحنه و از غرب به بخش مرکزی کرمانشاه محدود می گردد.

شهرستان سنقر از وضع اقتصادی نسبتأ خوبی برخوردار بوده و پایه های اقتصادی آن بر کشاورزی، باغ داری و پرورش طیور استوار می باشد. مهم ترین سوغاتی های سنقر شامل موارد زیر می باشد: صنايع دستي، فرش، چرم، لبنيات و تخمه آفتابگردان. در میان این سوغاتی ها، معروفترین سوغاتی این شهر تخمه آفتابگردان است.

شهرستان سنقر وكليايي با بيش از 2300 كيلومتر مربع وسعت و قريب به 140 هزار هكتار اراضي ديم و آبي مستعد كشاورزي باآب و هوايي سرد زمستاني و معتدل تابستاني با ارتفاعات فراوان و مراتع نسبتاً مناسب براي چراي احشام بوده؛ بطوريكه شهرستان را به يكي از قطب هاي مهم دامپروري استان تبديل كرده است. همچنين از نظر معادن، می توان از سنگ خسرو آباد با درجه خلوص بسيار بالا نام برد؛ بطوريكه سنگ آهن آن آهنربا را با خود جذب مي كند، در صورت بهره برداري از آن منطقه را از نظر اقتصادي متحول خواهد نمود و از ظرفتيها و نقاط قوت اين شهرستان مي باشد. اين شهرستان ازنظر آب و هوا و ارتفاع آن از سطح دريا محل مناسبي براي پرورش مرغ گوشتي است و با داشتن بيش از صد واحد مرغداري از مناطق مهم توليد گوشت مرغ وگوسفند مي باشد.

 

 

 

مهمترین واحدهای صنعتی این شهرستان عبارتند از:

شرکت روژین بافت

شرکت تعاونی بهنوش

شرکت خوراک دام 

شرکت بهارروب

شرکتهای سنگبری

شرکت بازیافت مواد

پلاستیکی

شرکت سیمرغ

شرکت مرغ سحر

تولید پارچه

لبنیات

خوراک دام

تولید ماشین آلات نظافت شهری

بازیافت پلاستیک

تولید بوقلمون

تولید تخم مرغ

 

اسامی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی :

• دانشگاه پیام نور

• دانشگاه آزاد اسلامی

• دانشگاه پرستاری

• دانشکده کشاورزی

• دانشگاه جامع علمی کاربردی

خوانده شده 14317 آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 آذر 1401 ساعت 10:26

پنل واحد من

دستاوردها و افتخارات پارک

دستاوردها و افتخارات پارک