.

.

اولین رویداد توسعه و ارتقا زیست بوم نوآوری استان کرمانشاه "تانا" با حضور شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور و نیز صاحبان صنایع کشاورزی و تبدیلی کرمانشاه برگزار شد.

 

دکتر سیامک آزادی رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه، امروز(13 آذر) در افتتاحیه این رویداد با اشاره به اجرای طرح ملی توسعه و ارتقا زیست بوم نوآوری استانها "تانا" توسط وزارت علوم در سطح کشور، گفت: این طرح با توجه به عنوان آن با هدف توسعه زیست بوم نوآوری کشور در دستور کار قرار گرفته و استان های مختلف در حال اجرای این رویداد هستند.

 

وی افزود: در استان کرمانشاه با توجه به اولویت حوزه کشاورزی تمرکز ما بر احصاء نیازهای فناورانه در این حوزه بود و با توجه به فراخوان داده شده در نهایت نیازهای فناورانه ۱۲ واحد صنعتی و تولیدی حوزه کشاورزی استان احصاء و نهایی شد.

 

آزادی گفت: از این تعداد واحد بیش از ۲۳ نیاز فناورانه احصاء شد که خوشبختانه تعدادی از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور استان برای رفع یازده نیاز اعلام آمادگی کرده اند.

 

وی از پیگیری برای رفع ۱۲ نیاز دیگر خبر داد و افزود: پیگیری رفع این نیازهای فنآورانه را در سطح کشور دنبال خواهیم کرد.

 

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه افزود: با توجه به رویکرد این رویداد و اهداف آن به نظر می رسد برگزاری چنین رویدادهایی می تواند گام موثری در گسترش خانواده فناوری و نوآوری استان داشته و موجب اثرگذاری هرچه بیشتر زیست بوم نوآوری در توسعه استان شود.

 

آزادی در ادامه توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری را منوط به همکاری تمام بازیگران این زیست بوم دانست و افزود: پاشنه آشیل توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری استان عدم حضور بخش خصوصی است و اگر بتوانیم این بازیگران را در زیست بوم فعال کنیم، شاهد توسعه آن در استان خواهیم بود.

 

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه تاکید کرد: اگر  بخش خصوصی به شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در رفع نیازهای خود اطمینان کند، آن زمان است که می توانیم بگوییم در توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری استان به اهداف خود رسیده ایم.

 

آزادی گفت: کرمانشاه با وجود بیش از ۴۰۰ واحد فناور و دانش بنیان ظرفیت خوبی در زمینه توسعه زیست بوم نوآوری دارد و می توان با توسعه این زیست بوم زمینه توسعه استان را فراهم کرد.

 

آزادی خاطر نشان کرد: پارک علم و فناوری تنها یکی از بازیگران زیست بوم نوآوری و فناوری استان است که بدون همکاری سایر بازیگران در توسعه این زیست بوم موفق نخواهد بود و برای اینکه بتوانیم شاهد توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری استان باشیم همه بازیگران باید در کنار هم قرار گیرند.

 

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه در پایان رویداد "تانا" را گامی موثر در همکاری و کنار هم آوردن بازیگران زیست بوم نوآوری و فناوری استان دانست و بر تداوم برگزاری چنین رویدادهایی تاکید کرد.

 

 در ادامه  معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با تاکید بر لزوم استفاده هرچه بیشتر از فناوری و نوآوری در حوزه کشاورزی، گفت: با توجه به افزایش جمعیت و کمبود منابع آب و خاک برای تامین نیازهای غذایی در سالهای آتی، باید از هم اکنون سراغ استفاده از نوآوری و فناوری در حوزه کشاورزی برویم.

دکتربهزاد باباخانی  با اشاره به پیشرفت روزافزون تکنولوژی در جهان گفت: امروزه شاهد رشد سریع تکنولوژی در تمام حوزه ها هستیم و همواره این نگرانی وجود دارد که از تکنولوژی جهان عقب بمانیم.

وی افزود: رشد روزافزون تکنولوژی در جهان تمامی حوزه خدمات، کشاورزی و صنایع را در برمی‌گیرد و درسالهای نه چندان دور در تمامی حوزه ها شاهد اتفاقات بزرگی خواهیم بود.

باباخانی گفت: با توجه به رشد سریع تکنولوژی در جهان، باید در کشور برای عقب نماندن از این قافله تمام بسترهای لازم برای رشد را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه فضای و بستر رشد برای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری در استان فراهم است، گفت: تنها کار برای تحقق این رشد قرارگیری بازیگران این زیست بوم در کنار هم و حرکت هماهنگ آنها در این زمینه است.

باباخانی با اشاره به نیاز شدید حوزه کشاورزی استان به تکنولوژی روز گفت: کشاورزی استان از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری برخوردار است و اگر تکنولوژی به کمک این حوزه بیاید، قطعا ظرفیت های این حوزه بیش از پیش شکوفا خواهد شد.

وی افزود: طبق اعلام سازمانهای جهانی تا سال 205 نیاز به غذا با توجه به افزایش جمعیت 60 درصد افزایش می یابد و ما نیز از هم اکنون باید به فکر تامین غذای بیشتر باشیم که این امر تنها با بهره گیری از نوآوری و فناوری در حوزه کشاورزی امکانپذیر است.

باباخانی گفت: با توجه به افزایش جمعیت در سالهای آتی اگر همچنان اصرار بر کشاورزی سنتی داشته باشیم امکان رقابت را از دست داده و شاهد حجم گسترده واردات در حوزه کشاورزی خواهیم بود.

وی افزود: علاوه بر این با توجه به کمبود منابع آب و خاک، چاره ای جز به استفاده از فناوری و نوآوری در حوزه کشاروزی برای توسعه محصولات تولیدی این حوزه نداریم.

وی با تقدیر از برگزارکنندگان رویداد "تانا" در استان گفت: برگزاری چنین رویدادی می تواند شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور را به صنایع متصل کند و برگزاری این رویداد که اولین دوره آن در حوزه کشاورزی در استان برگزار شد باید در سایر حوزه ها مانند صنعت و معدن نیز ادامه یابد.

 

خوانده شده 69 آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 آذر 1401 ساعت 11:14

پنل واحد من

اطلاعیه و فراخوان ها

  • فراخوان رویداد جذب ایده در شهرستانهای استان کرمانشاهجهت اطلاعات بیشتر شماره 08331031 داخلی 405 08338253809 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید لطفا جهت ثبت نام…
  • پارک علم و فناوری کرمانشاه با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار می کند؛ دومین رویدادجذب ایده درحوزه…
  • شرکت شتابگر شیمی یار کوشا به عنوان اولین شتاب‌دهنده شیمیایی در غرب کشور که استارتاپ های متعددی در حوزه صنایع…
  • شرکت شتابگر شیمی یار کوشا با حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه قصد دارد دومین ایده شو شیمی و صنایع…
  • نخستین رویداد تانا (توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری استان‌ها) در حوزه کشاورزی زمان : 9 آذر ماه 1401 مکان…

دستاوردها و افتخارات پارک

دستاوردها و افتخارات پارک